bladwijzer

 Breda 12 november 2005

Vereniging 1e Poolse Pantserdivisie Nederland

  Terug naar programma archief                                                                                                        Naar foto album

Veteranen Badge Great Brittain.

Op zaterdag 12 november werd in het gemeenschapshuis ,, De Belcrum,, te Breda de Veteranen Badge  uit Engeland uitgereikt aan de Poolse Oud-strijders van de 1e Poolse Pantserdivisie van gen. S.Maczek die in oktober 1944 deze stad verloste van het Duitse juk.

De veteranenbadge is een erkenning voor de diensttijd gedurende de tweede wereldoorlog en wordt aangeboden door de minister van Defensie van Groot Brittannië.

Deze wordt uitgereikt door de Engelse attaché, Robin Davis om 14.00 uur en de festiviteiten eromheen sluiten omstreeks 17.00 uur.

 

Hoe de Polen in Engeland kwamen.

De val van Frankrijk was een ramp voor de Poolse zaak. De sterkste en best uitgeruste militaire eenheden leden zware verliezen tijdens het korte gevechtscontact dar ze met de vijand hadden. Ze werden uiteengeslagen en er bleef niets anders over dan naar het neutrale Zwitserland uit te wijken. Veel van deze manen die in Frankrijk dienst genomen hadden volgeden de Franse soldaten op hun lange weg naar huis.

Het was een bittere teleurstelling voor generaal Sikorski, zelf een groot bewonderaar van Frankrijk, maar de Poolse regering verklaarde onmiddellijk de strijd voor te zetten. Er begonnen onderhandelingen met de Engelse Regering  waaruit snel overeenkomsten voortkwamen. Op 21 juni 1940 had de President van Polen op het Victoria Station in Londen een ontmoeting met Koning George VI.

Met de hulp van de Britse vloot werden alle Poolse eenheden uit Frankrijk geëvacueerd naar verschillende Britse havens maar de meesten werden naar Liverpool gebracht. Daar werden ze opgevangen door de Engelse Vrouwelijke Vrijwilligsters met thee en sigaretten. Daarna reisden ze per trein naar het noorden met de bestemming Glasgow. Op 18 juli 1940 waren al 17.000 Poolse militairen in Engeland aangekomen.

 

 

 

Op de foto recht Poolse troepen op een Brits koopvaardijschip genaamd ,,Royal Scotsman,, op weg naar Liverpool.

    
In februari 1942 werd de1e Poolse Pantserdivisie opgericht en het commando van deze eenheid werd gegeven aan generaal Maczek.
Deze nieuwe divisie bestond uit de 10e en de 16e Brigade. De 1e Poolse Pantserdivisie kreeg al snel de reputatie snel en doeltreffend te zijn. Kort na de oprichting vertrok de divisie naar de zuidelijke steden aan de grens Duns, Melrose en Galashiels. Andere eenheden van de divisie werden gelegerd in de Lothains zoals Grosford House, Dalkeith Palace en Gifford. De tanks van de divisie behoorden in die streek tot het straatbeeld hoewel de feitelijke oefeningen plaats vonden op meer geschikte terreinen i Cambridgeshire en Yorkshire. In oktober 1943 werd de infanterie Brigade in de organisatie opgenomen. Het probleem van mankracht bleef bij bijna elke Poolse eenheid in Schotland bestaan omdat er met een minimum aan mensen moest worden gewerkt. Er waren ook zorgen over de leeftijd en de lichamelijke conditie van de militairen. Andere geallieerde divisies bestonden meestal uit mannen die de helft van de leeftijd hadden van sommige Poolse soldaten. In 1944 bestond de divisie uit 13.000 man, 381 tanks en 4050 voertuigen. Voor een leger dat bekend stond als ouderwets maar dapper in optreden - het beeld van de Poolse cavalerie die in 1939 Duitse tanks aanviel bestond nog steeds - waren beide de 1e Poolse Pantserdivisie en de 1e Onafhankelijke Parachute Brigade goede vertrekpunten.

Op de film spreekt generaal Montgomery de Poolse militairen toe.

 

  Laatst bijgewerkt  03-01-2008

Naar boven